2023. május 9., kedd

Higgyetek az Ő prófétáinak - május 9 - KEDD - Zsoltárok 3

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Zsoltárok 3 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Zsolt%C3%A1rok%203&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Zsolt%C3%A1rok%203&version=NT-HU

(A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

 

1.    Isten menedék és szabadítás a legnehezebb időkben. Dávid akkor szerzi ezt a zsoltárt, amikor élete legnagyobb próbáját éli át, amikor fia, Absolon elől menekül. Amikor saját családjából támad üldözője, a saját fia, aki letaszította trónjáról és bármely pillanatban kész lett volna megölni őt. A király mezítláb, néhány hűséges barátjával és szolgájával az ismeretlenbe menekül. Dávid ebben a helyzetben is Istenhez, az ő Barátjához és Teremtőjéhez menekül, és olyan bizalommal van hozzá, hogy azt mondja, lefekszik és elalszik. Ennél kisebb próbák is szoktak álmatlanságot okozni számunkra, de ő annyira bízik Istenében, hogy békében tud aludni, mert fejét szerető Atyja kezébe tette. Mennyire felemelő, hogy Dávid egy hathatós megoldást mutat. Legyen emberileg bármilyen kilátástalan is egy helyzet, az Úrhoz kell imádkozni. Amikor a próba alatt a hit meggyengül, a remények oszlani látszanak, Isten éppen azt várja, hogy segítségül Hozzá forduljunk.    

2.    Valaki el akarja hitetni, hogy Isten nem segít. Dávidot is sokan el akarták hitetni ezzel, de sikertelenül, mert tudta, hogy Isten pajzs számára és menedék. Tudta, hogy ha Hozzá kiált, meghallgatja. Nem kell félnie senkitől, még a sokezernyi néptől sem.

3.    Isten kitördeli a bűnösök fogait. Dávid a saját kora felfogása szerint értelmezte Isten segítségét. Ő így tudta elképzelni Isten bosszúállását. Ez azonban nem jelenti azt, hogy így is van. Nagyon nehezen tudnánk elképzelni Istenről, hogy kitördeli a bűnösök fogait. Dávidnak azonban ez a gondolat bátorítást jelentett, ezért Isten nem javította ki őt. Dávid Istenről alkotott képének is formálódnia kellett. Azt jól látta, hogy Isten szereti és meghallgatja őt, de a bűnösökhöz való viszonyulását nem értette. Még nem tudta, hogy Isten meghal a bűnösökért és nem a fogaikat tördeli ki.

Olvasmány – E.G. White A NAGY KÜZDELEM  9. fejezet

9. fejezet – A SVÁJCI REFORMÁTOR (3. rész)

"Ne gondoljátok - mondta -, hogy Istent jobban meg lehet találni e templomban, mint a teremtés bármely más részében. Bármelyik legyen is az az ország, amelyben élsz, Isten körülvesz, és hall téged... Hiábavaló cselekedetek, hosszú zarándoklatok, adományok, faragott képek, a Szűzhöz vagy a szentekhez intézett könyörgések biztosíthatják-e számunkra Isten kegyelmét?... Mit használ az imákba foglalt szavak sokasága? Mit segít a fényes kámzsa, a simára borotvált fej, a hosszan leomló talár vagy az arannyal hímzett papucs?... Isten a szíveket vizsgálja; a mi szívünk pedig távol van tőle. " "Krisztus, aki egyszer feláldozta magát a kereszten - mondta -, Ő az áldozat és a mártír, aki mindörökre engesztelést szerzett a hivők bűneiért. "

A hallgatók közül sokan nem szívesen fogadták ezeket a tanításokat. Keserű csalódást éreztek, amikor hallották, hogy hiába tették meg a fárasztó utat. Nem tudták felfogni, hogy Krisztus ingyen kínálja nekik a bocsánatot. Meg voltak elégedve a régi úttal, amelyet Róma mutatott a menny felé. Visszariadtak a jobb út keresésétől. Könnyebb volt üdvösségüket a papokra és a pápára bízni, mint szívük tisztaságára törekedni.

Mások viszont örömmel fogadták azt a hírt, hogy Krisztus által van az üdvösség. Róma szertartásai útján nem költözött lelkükbe béke. Hittel elfogadták, hogy a Megváltó vére engesztelést szerez számukra, és hazatérve megismertették másokkal is azt a drága világosságot, amit ők kaptak. Így terjedt az igazság faluról falura, városról városra, és a Mária-szentélyhez zarándoklók száma nagyon megcsappant. Csökkentek az adományok is, és ennek következtében Zwingli fizetése is, amit az adományokból kapott. De ő ennek csak örült, mert látta, hogy a fanatizmus és a babona hatalma kezd megtörni.

Az egyházi hatóságok jól látták, mit művel Zwingli, de egyelőre nem akartak közbelépni. Még mindig remélve, hogy meg tudják szerezni ügyüknek, megpróbálták hízelgéssel megnyerni. De eközben az igazság egyre több ember szívéhez talált utat.

Zwinglit einsiedelni munkálkodása nagyobb feladatra készítette fel, amelyet nemsokára meg is kezdett. Hároméves einsiedelni szolgálata után a zürichi székesegyház hívta meg prédikátorának. Zürich volt ekkor a svájci államszövetség legfontosabb városa, és ami ott történt, sok emberre kihatott. Az egyházi személyek azonban, akik Zürichbe hívták, meg akartak akadályozni mindenféle újítást, és ennek megfelelően oktatták ki Zwinglit feladatairól.

"Minden erőddel igyekezz a parókia bevételeit begyűjteni mondták -, s ne téveszd szem elől a legapróbbat sem! Intsd a hűségeseket mind a szószékről, mind a gyóntatószékből, hogy a tizedet és az adót fizessék be, és adományaikkal fejezzék ki az egyház iránti ragaszkodásukat! Légy szorgos a betegektől, a misékből és általában minden egyházi szertartásból származó bevétel gyarapításában! " A szentségek szolgálata, a prédikálás és a nyáj gondozása - tették hozzá eligazítói - szintén a lelkész feladata, de ezekhez alkalmazhatsz helyettest is, különösen a prédikáláshoz. A szentségekkel csak arra érdemes személyeknek szolgálhatsz, és csak akkor, ha kérnek rá, de tilos ezt személyválogatás nélkül tenned."


2 megjegyzés: