2024. május 26., vasárnap

Higgyetek az Ő prófétáinak - május 26 - VASÁRNAP - Hóseás könyve 2

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Hóseás könyve 2 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=H%C3%B3se%C3%A1s%202&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=H%C3%B3se%C3%A1s%202&version=NT-HU

(A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

1.   Amikor maga Isten is nehéz helyzetbe kerül.  Isten olyan helyzetbe kerül ebben a fejezetben, hogy Izraelről ki kell mondani, hogy nem felesége, ő pedig nem a férje. Mit tehet Isten ebben a helyzetben? Csak azt teheti, hogy elengedi. Nem teljesíti többé férj és családfenntartó kötelességeit. Tegye meg az, akit Izrael szeret és akihez ragaszkodik. Viszont Isten szíve annyira jóságos, hogy nem tudja ezt végérvényesen megtenni. A fejezet végén újra próbálkozik megnyerni ennek a hűtlen asszonynak az érzelmeit, szerelmét és bizalmát.

2.   Amikor Isten népe néz, de nem lát. Izrael megtapasztalta Isten csodás és bőséges gondoskodását. Mindent megkapott, amire szüksége volt, de mindezt a szeretőinek tulajdonította. Úgy gondolta, hogy tőle kapta és fel sem merült benne, hogy ez Isten gondoskodása volt. Istennek meg kellett vonnia mindezt tőle, hogy rájöjjön az igazságra.   

3.   Amikor Isten útját állja az embernek. Isten úgy próbálja visszatartani Izraelt a hűtlenségtől, hogy tövissel torlaszolja el az útját, hogy ne találjon oda szeretőihez. Milyen kétségbeejtő próbálkozása egy megcsalt Istennek? És Isten nem tartja méltóságon alulinak, hogy ezt tegye, mert annyira szereti népét. Sajnos próbálkozása nem jár sok sikerrel.  

4.   Isten nem törődik bele a kudarcba. Ha nem tudja eltorlaszolni Izrael útját, másképp próbálkozik. Kicsalogatja a pusztába és szívére beszél. Megadja mindazt, amit korábban megvont tőle. Ilyet csak egy végtelenül szerelmes ember tud megtenni. A fejezet a Biblia egyik legreményteljesebb és legérzelemdúsabb ígéretével zárul: „Azért most én csábítom őt: elvezetem a pusztába, és szívére beszélek… Ott majd úgy felel nekem, mint ifjúsága idején, mint akkor, amikor kijött Egyiptom földjéről. Azon a napon férjednek fogsz hívni - így szól az Úr... Azon a napon szövetséget kötök javukra a mezei vadakkal, az égi madarakkal… Eljegyezlek magamnak örökre, eljegyezlek magamnak az igazság és a törvény, a szeretet és az irgalom ajándékával. Eljegyezlek magamnak a hit ajándékával, és megismered az Urat.”   

5.   Ezen kívül még egy olyan Istent látunk:

a.   aki nem szakít végleg hűtlen népével

b.   aki mindennel ellátta Izraelt, bár előre tudta, hogy Izrael nem fogja értékelni és másnak fogja tulajdonítani

c.    aki annyi megalázás után sem tudott elfordulni hűtlen népétől

d.   aki reménykedik abban, hogy népe visszatér hozzá

e.   aki annyi hűtlenkedés után is bízik abban, hogy a népe egyszer hű lesz hozzá

f.     aki úgy fogadja vissza Izraelt (hűtlen feleségét), mintha mi sem történt volna

g.   aki soha nem veti szemére Izrael múltját

Ima éretted: Istenem, kérlek, segítsd meg az olvasót, hogy tudja, nem tehet olyat, amitől te végleg megutálod őt. Te mindent megpróbálsz, hogy megismerjen Téged, hogy visszanyerd bizalmát és hűségét. Adjad, hogy tudja, te úgy bocsátasz meg neki, hogy soha nem veted szemére múltját és hűtlenségét, Jézus nevében, Ámen

Olvasmány – E.G. White JÉZUS ÉLETE 32-33. fejezet

32. fejezet – A százados (1. rész)

Máté 8:5-13; Lukács 7:1-17.

Krisztus így szólt a királyi emberhez, akinek fiát meggyógyította: "Ha jeleket és csodákat nem láttok, nem hisztek" (Jn 4:48). Bántotta, hogy saját népe kéri számon Messiás-voltának külső jeleit. Újra és újra elcsodálkozott hitetlenségükön. És csodálkozott a százados hitén, mikor az Hozzá jött. A százados nem kételkedett a Megváltó hatalmában. Még arra sem kérte, hogy személyesen vigye véghez a csodát. "Csak szólj egy szót, - mondotta - és meggyógyul az én szolgám" (Mt 8:8).

A százados szolgáját agyvérzés érte, és már halálán volt. A rómaiak a szolgákat rabszolgáknak tekintették, piacokon adták-vették, rosszul, sőt kegyetlenül bántak velük, ám a százados szeretettel ragaszkodott szolgájához, és szívből kívánta gyógyulását. Hitte, hogy Jézus meggyógyíthatja. Még nem látta a Megváltót, de amit hallott Felőle, az hittel töltötte el. Ez a római a zsidók formalizmusa ellenére meg volt győződve arról, hogy hitük az övénél felsőbbrendű. Ő már áttörte a nemzeti előítélet és gyűlölet gátját, amely elválasztotta a győzőket a legyőzöttektől. Kinyilvánította tiszteletét Isten iránt, és jóindulatú volt a zsidókhoz, mint az Úr imádóihoz. Krisztus tanításában - ahogyan elmondták neki - megtalálta, amire a léleknek szüksége van. Ami lelkiség csak találtatott benne, az megrezdült a Megváltó szavaira. Ám méltatlannak érezte magát, hogy Jézus színe elé járuljon, ezért a zsidó vénekhez fordult, hogy tolmácsolják kérését szolgája meggyógyítását illetően. Ők ismerik a Nagy Tanítót, és - gondolta - tudják, hogyan közelítsék meg, hogy elnyerjék kegyét. {DA 315.2}  

Amikor Jézus Kapernaumba ért, a vének küldöttsége fogadta, akik elmondták Neki a százados kérését. Hangsúlyozták: "Méltó, hogy megtedd néki; mert szereti a mi nemzetünket, és a zsinagógát is ő építtette nékünk" (Lk 7:4-5).

Jézus azonnal elindult a tiszt otthona felé, de a tolongó sokaság miatt lassan haladt. Jövetelének híre megelőzte, és a százados alázatosan ezt üzente Neki: "Uram, ne fáraszd magad; mert nem vagyok méltó, hogy hajlékomba jöjj" (Lk 7: 6). A Megváltó mégis tovább haladt, s végül a százados Hozzá merészkedett, és ezzel egészítette ki az üzenetet: "Magamat sem tartottam érdemesnek arra, hogy hozzád menjek" (Lk 7:7); "hanem csak szólj egy szót, és meggyógyul az én szolgám. Mert én is hatalmasság alá vetett ember vagyok, és vannak alattam vitézek; és mondom egyiknek: Eredj el, és elmegy; és a másiknak: Jöszte, és eljő; és az én szolgámnak: Tedd ezt, és megteszi" (Mt 8:8-9). Ahogyan én a római hatalmat képviselem, és katonáim elismerik tekintélyemet, mint feljebbvalóét, úgy képviseled Te a Végtelen Isten hatalmát, és minden teremtmény engedelmeskedik szavadnak. Parancsolhatod, hogy a betegség távozzék, s az engedelmeskedni fog Neked. Felszólíthatod mennyei követeidet, s ők részesíthetnek az éltető erőben. Csak szólj egy szót, és meggyógyul az én szolgám.

"Jézus pedig ezeket hallván, elcsudálkozék őrajta; és hátrafordulván monda az őt követő sokaságnak: Mondom néktek, ilyen hitet Izráelben sem találtam!" (Lk 7: 9) A századoshoz pedig így szólt: "Legyen néked a te hited szerint. És meggyógyult annak szolgája abban az órában" (Mt 8 :13).

2 megjegyzés: