2024. szeptember 30., hétfő

Higgyetek az Ő prófétáinak - szeptember 30 - HÉTFŐ - Lukács evangéliuma 18

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Lukács evangéliuma 18 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2018&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2018&version=NT-HU

A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

1.    Istent nem kell kérlelni és győzködni. A szegény özvegyasszonynak a hamis bírót kérlelni, győzködni és zaklatni kellett, hogy igazságot tegyen. Ez a példázat nem a hasonlóságokat emeli ki, hanem a különbözőségeket. A hamis bíró mindenben az ellentéte volt Istennek. Isten szeret bennünket, javunkat akarja, igazságot akar szolgáltatni nekünk, amilyen hamar csak lehet. Lukács így fogalmaz: „Vajon az Isten nem szolgáltat-e igazságot választottainak, akik éjjel-nappal kiáltanak hozzá? És várakoztatja-e őket?” Isten nem akar várakoztatni bennünket. Az ismételt kérésre nem Istennek van szüksége, hanem nekem. Minél többször elismétlem a kérésemet, annál inkább növekszik a bizalmam abban, Akitől kérek.                    

2.    Akit Isten tart igaznak, aki önmagát tarja igaznak, vagy akit mások tartanak igaznak.  A farizeusok önmagukat igaznak tartották és a nép is igaznak tartotta őket. Ez a fejezet arról beszél, hogy Isten nem biztos, hogy igaznak tartja ezeket. Isten azt tartotta igaznak, akit a többiek nem tartottak annak, történetesen a vámszedőt. A Bibliában több helyen olvasunk arról, hogy a vámszedőket a bűnösök közé sorolják. Nem az a fontos, hogy ki tartja önmagát igaznak, vagy kit tartanak annak mások, hanem az, hogy Isten kit tart igaznak.       

3.    Isten a bizalmunkra pályázik. Két példa is erről szól ebben a fejezetben. Egy pozitív és egy negatív. A gyermek bízik szüleiben és ezt a fajta bizalmat várja el Isten tőlünk is. A gazdag ifjú a vagyonában bízik, ami tönkreteszi az Istennel való kapcsolatát.     

4.    Aki önerejében bízik, annak mindig lesz egy fogyatkozása, amely kizárja őt Isten országából. A gazdag ifjú felsorol mindent, amit megtett azért, hogy örök élete legyen. Viszont Jézus azt mondta, hogy még van egy fogyatkozása. Ha saját erőnkből és érdemeinkből akarunk üdvözülni, mindig lesz még egy fogyatkozásunk, amivel nem tudunk mit kezdeni. Ezért jobb, ha az üdvösségünket Jézusra bízzuk, mert neki nincs egyetlen fogyatkozása sem.

5.    Isten nem akarja, hogy elszalasszuk az igazi lehetőséget. A vak ember nem akarta elszalasztani élete lehetőségét, amikor Jézus arra járt, ahol ő élt. Hangosan kiáltott és nem engedte meg, hogy bárki is akadályozza Őt ebben. Nem akarta, hogy Jézus elmenjen mellette és vele ne történjék meg a csoda. Mi se engedjük, hogy Jézus elmenjen mellettünk és velünk ne történjék semmi. Legyünk olyan kitartóak, mint ez az ember, gyógyuljunk meg mi is és kövessük Jézust bárhová megy!          

6.    Ezen kívül még egy olyan Istent látunk:

a.    akinek soha nem vagyunk terhére

b.    aki nem veszi zaklatásnak, ha Hozzá folyamodunk

c.    aki igaz Bíró

d.    aki szereti az igazságosságot és igazságot szolgáltat

e.    akit nem lehet elkápráztatni vallásos cselekedetekkel, mert Ő a szívet vizsgálja

f.      aki olyat is meglát egy szívben, amit mi nem látunk

g.    aki meg akar igazítani bennünket

h.    aki azt akarja, hogy tudjuk és meg legyünk győződve arról, hogy Ő jó

i.       aki soha nem marad az ember adósa

j.       aki meghallja a Hozzá őszintén folyamodók kiáltását

k.    aki kíváncsi arra, hogy mit várunk Tőle

Ima éretted: Istenem, kérlek, segítsd meg az olvasót, hogy ne szalassza el a lehetőséget, amikor Te közel jössz hozzá, hanem éljen azzal a lehetőséggel, hogy Te csodát tegyél az életében, Jézus nevében, Ámen

Olvasmány – E.G. White JÉZUS ÉLETE 66.67 fejezet

66. fejezet – KÜZDELEM (2. rész)

Istenről alkotott felfogásuk formálta jellemüket is. Ahogyan nézetük szerint Ő nem érdeklődik az ember iránt, úgy ők is kevéssé törődtek egymással: nemigen volt egység közöttük. Mivel nem ismerték el a Szentlélek befolyását az ember cselekedeteire, ereje nem nyilvánult meg életükben. A többi zsidóhoz hasonlóan ők is igen büszkék voltak, amiért születésük révén Ábrahám gyermekei, és szigorúan ragaszkodnak a törvény követelményeihez, viszont hiányzott náluk a törvény valódi lelkülete és Ábrahám hite, jósága. Természetes rokonszenvük szűk körre terjedt ki. Hitték, hogy minden ember biztosíthatja magának az élet kényelmét és áldásait, de szívüket nem érintették mások szükségletei, szenvedései. Önmaguknak éltek.

Krisztus szavaival és tetteivel bizonyságot tett az isteni erőről, mely természetfeletti eredményeket szül, a jelenlegin túli jövendő életről, valamint Istenről, az emberiség Atyjáról, aki mindig figyel gyermekeinek érdekeire. Feltárta az isteni erő jóságos, könyörületes munkáját, mely megrótta a szadduceusok önző elkülönülését. Azt tanította, hogy az ember időleges és örök javára Isten indítja a szívet a Szentlélek által. Rámutatott: tévedés azt hinni, hogy emberi erő átformálhatja a jellemet - ez csak Isten Lelke által lehetséges.

A szadduceusok elhatározták, hogy ezt a tanítást kétségbe vonják. Vitába akartak szállni Jézussal, és biztosak voltak benne, hogy rossz hírbe hozhatják, ha nem is biztosíthatják elítélését. A feltámadás témáját választották a kikérdezésre. Ha egyetért velük, még inkább megsérti a farizeusokat. Ha ellentmond nekik, elhatározták, hogy nevetségessé teszik tanítását.

A szadduceusok úgy okoskodtak, hogy ha a test mind halhatatlan, mind halandó állapotában ugyanazokból az anyagi részecskékből áll, akkor a halálból történő feltámadás után is kell lennie húsnak és vérnek, s az örökkévalóságban a földön megszakadt életnek kell folytatódnia. Ebben az esetben következtetésük szerint a földi kapcsolatok is folytatódnak, minden ugyanúgy megy tovább, mint a halál előtt, ennek az életnek a gyarlóságai, szenvedélyei ismétlődnek az eljövendő életben is.

A kérdésre adott válaszában Jézus fellebbentette a fátylat a jövendő életről. "A feltámadáskor - mondta - sem nem házasodnak, sem férjhez nem mennek, hanem olyanok lesznek, mint az Isten angyalai a mennyben" (Mt 22:30). Rámutatott, hogy a szadduceusok hite téves. Kiindulópontjuk hamis. "Tévelyegtek, - tette hozzá - mivelhogy nem ismeritek sem az írásokat, sem az Istennek hatalmát" (Mt 22:29). Nem képmutatással vádolta őket, mint a farizeusokat, hanem hitbeli tévelygéssel.

A szadduceusok azzal hízelegtek maguknak, hogy a világon a legszigorúbban ragaszkodnak az Írásokhoz. Jézus azonban megmutatta, hogy nem ismerik azok valódi értelmét. A tudást csak a Szentlélek világossága teheti helyére a szívben. Zavaros hitük és értelmi sötétségük oka Jézus szerint, hogy nem ismerik sem az Írásokat, sem az Isten hatalmát. Isten titkait véges okoskodásuk keretei közé akarták szorítani. Krisztus felhívta őket: nyissák meg értelmüket a szent igazságok előtt, ez kiszélesíti és elmélyíti felfogásukat. Ezrek válnak hitetlenekké, mert véges elméjük nem értheti meg Isten titkait. Nem tudják megmagyarázni az isteni erő csodás megnyilatkozását, a gondviselést, ezért az ilyen erő bizonyítékait elutasítják, azt a természet olyan működésének tulajdonítják, amit még kevésbé tudnak megmagyarázni. A bennünket körülvevő rejtélyek egyetlen kulcsa, ha felismerjük bennük Isten jelenlétét és erejét. Az embernek el kell ismernie Istent, a világegyetem Teremtőjét, aki parancsol és végrehajt mindeneket. Átfogóbb ismerettel kell rendelkeznie Isten jelleméről és művének titkairól.

Krisztus kijelentette hallgatóinak, hogy ha nem létezne feltámadás a halálból, az Írásoknak - melyekben állítólag hisznek - semmi hasznuk nem volna. Így szólt: "A halottak feltámadása felől pedig nem olvastátok-é, amit az Isten mondott néktek, így szólván: Én vagyok az Ábrahám Istene és az Izsák Istene, és a Jákób Istene; az Isten nem holtaknak, hanem élőknek Istene" (Mt 22:31-32). Isten nyilvántartja a számunkra nem létező dolgokat. Kezdettől látja a véget, munkájának eredményét úgy tekinti, mintha már bevégezte volna. A drága holtak Ádámtól kezdve egészen a legutolsó meghaló szentig meghallják majd Isten Fiának hangját, s előjönnek a sírból a halhatatlan életre. Isten az ő Istenük lesz, ők pedig az Ő népe lesznek. Meghitt, gyöngéd kapcsolat fog fönnállni Isten és a feltámadott szentek között. Ezt az állapotot - melyet terve előirányzott - úgy tekinti, mintha máris létezne. Isten számára a holtak élnek.

Krisztus szavaival elhallgattatta a szadduceusokat. Nem tudtak válaszolni neki. Egyetlen szót sem mondott, melybe a legkisebb mértékben is bele tudtak volna kapaszkodni, hogy elítélhessék. Ellenségei semmit sem nyertek, csak a nép megvetését.

A farizeusok mégsem adták föl a reményt, hogy olyan kijelentést csikarhatnak ki belőle, melyet felhasználhatnak ellene. Rávettek egy bizonyos tanult írástudót, kérdezze meg Jézust, a törvény tíz parancsolata közül melyik a legnagyobb jelentőségű.

A farizeusok az első négy parancsolatot dicsőítették, melyek az ember kötelességére mutatnak Alkotója iránt. Szerintük ez sokkal lényegesebb, mint a másik hat, mely az ember embertársaival szembeni kötelességét határozza meg. Ennek eredményeként nagyban hiányzott náluk a gyakorlati kegyesség. Jézus megmutatta a népnek ezt az óriási hiányosságukat, és a jó cselekedetek szükségességét. Kijelentette, hogy a fát gyümölcseiről ismerik meg. Emiatt azzal vádolták, hogy az utolsó hat parancsolatot az első négy fölé emeli.

A törvénytudó közvetlenül kérdezte meg Jézust: "Melyik az első minden parancsolatok között?" Krisztus válasza is egyenes és ellentmondhatatlan: "Minden parancsolatok között az első: Halljad Izrael: Az Úr, a mi Istenünk egy Úr. Szeressed azért az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, és teljes elmédből és teljes erődből. Ez az első parancsolat. " A második hasonlatos az elsőhöz - mondta Krisztus -, mert abból következik: "Szeresd felebarátodat, mint magadat. Nincs más ezeknél nagyobb parancsolat" (Mk 12: 28-31). "E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták" (Mt 22: 40).

2024. szeptember 29., vasárnap

Higgyetek az Ő prófétáinak - szeptember 29 - VASÁRNAP - Lukács evangéliuma 17

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Lukács evangéliuma 17 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2017&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2017&version=NT-HU

A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

1.    Isten védi a kicsinyeket. Könnyű a gyengéket, kicsinyeket figyelmen kívül hagyni és hátrányos helyzetbe hozni. Jézus azt mondja, hogy Isten ezt észreveszi, szóvá teszi, és intézkedik.                    

2.    Isten a megbocsátás Istene.  A folyamatos, ismételt megbocsátásra buzdít. Nem számít, hogy hányszor vétkezik embertársunk ellenünk, bocsássunk meg neki. Ha igazán megbocsátunk, akkor nem mondjuk azt, hogy „megint”, mert már nem emlékszünk az előzőre. Akkor van bajuk a sokadjára való megbocsátással, ha az aktuálisat nem bocsátjuk meg igazán.        

3.    Istennél nem a hit mérete a fontos. Amikor a tanítványok azt kérik, hogy Jézus növelje a hitüket, Jézus azt mondja, hogy elég az, ha akkora hitünk van, mint a mustármag. Nem a hit mérete, hanem a minősége a fontos. Ha tiszta szívből hiszünk Istenben, az Istenben való bizalmunk nőni és erősödni fog. A hit a Bibliában egyenlő a bizalommal. Isten nem azt akarja, hogy higgyünk el dolgokat, hanem azt, hogy bízzunk Benne.     

4.    Isten örül, ha észrevesszük és értékeljük azt, amit értünk tesz. A tíz leprás meggyógyítása és az egy hálás meggyógyult köszönete erről tanúskodik. A hálára nem Istennek van szüksége, hanem nekünk. Hála nélkül sivár az élet. Hála nélkül nem is élet az élet.

5.    Isten az Ő országát először a szívünkbe akarja elhozni. Várjuk Jézus dicsőséges eljövetlét és a mennyországba való menetelünket, és egy kicsit frusztráltak vagyunk, amikor Jézus arról az országról beszél, amelynek bennünk kell megvalósulnia. Isten országa ott van, ahol Ő uralkodik, ahol az Ő uralkodásának elvei érvényesülnek. A mennyben Isten uralkodásának elvei érvényesülnek, de ha az életünkben most és itt nem érvényesülnek Isten értékei és uralkodásának elvei, nem mehetünk be oda.          

6.    Ezen kívül még egy olyan Istent látunk:

a.    aki nem szeretné, hogy bárkit is akadályozzunk a Hozzá való eljutásban, főleg a kicsinyeket, a gyengéket és a kiszolgáltatottakat

b.    aki azt akarja, hogy figyelmeztessük az ellenünk vétkezőket, de utána bocsássunk meg nekik

c.    aki nem úgy viselkedik az övéivel, mint a földi urak szolgáikkal – ő kész szolgálni nekik

d.    aki mindenkin kész segíteni, de hálánkkal örömet tudunk szerezni neki

e.    aki nem tesz különbséget származás alapján

f.      aki nem hagy tudatlanságban bennünket az Ő visszatérésének a mikéntjét illetően

g.    aki nem akarja, hogy az Ő eljövetele készületlenül érjen

h.    aki azt szeretné, hogy ne maradjuk ki az Ő országából

Ima éretted: Istenem, kérlek, segítsd meg az olvasót, hogy a Te országod elvei és értékei láthatók legyenek életében, hogy ott lehessen abban az országban, ahol ezek az elvek és értékek uralkodnak, Jézus nevében, Ámen

Olvasmány – E.G. White JÉZUS ÉLETE 66.67 fejezet

66. fejezet – KÜZDELEM (1. rész)

Máté 22:15-46; Márk 12:13-40; Lukács 20:20-47 {DA 601}  

A papok és vezetők némán hallgatták Krisztus nyomatékos feddéseit. Nem tudták megcáfolni vádjait. Még inkább eltökélték, hogy csapdába ejtik, ezért kémeket küldtek a nyomába, "akik igazaknak tetteték magukat, hogy őt megfogják beszédében; hogy átadják a felsőbbségnek és a helytartó hatalmának" (Lk 20:20). Nem az idős farizeusokat küldték, akikkel Jézus gyakran találkozott, hanem fiatalokat, lelkeseket, buzgókat, akiket elgondolásuk szerint Krisztus nem ismert. Őket Heródes-pártiak kísérték, hogy hallják Krisztus szavait, és tanúskodhassanak ellene a tárgyaláson. A farizeusok és heródiánusok esküdt ellenségek voltak, most azonban egyesültek Krisztus ellen.

A farizeusokat mindig bosszantotta a rómaiak adószedése. Az adófizetést Isten törvényével ellentétesnek tartották. Itt volt a lehetőség, hogy tőrbe ejtsék Jézust. A kémek hozzá jöttek, s látszólagos őszinteséggel, mintha csak meg akarnák tudni kötelességüket, így szóltak: "Mester, tudjuk, hogy te helyesen beszélsz és tanítasz, és személyt nem válogatsz, hanem az Istennek útát igazán tanítod: szabad-é nékünk adót fizetnünk a császárnak, vagy nem?" (Lk 20:21 22).

Ha őszinték lettek volna e szavak: "tudjuk, hogy te helyesen beszélsz és tanítasz" (Lk 20:21), felértek volna egy csodálatos vallomással. Megtévesztő szándékkal ejtették ki őket, a bizonyságtétel mégis igaz volt. A farizeusok tudták, hogy Krisztus helyesen beszél és tanít, és saját bizonyságtételük ítéli el őket.

A kérdezők azt hitték, megfelelően palástolják szándékukat, Jézus azonban nyitott könyvként olvasott szívükben, és leleplezte képmutatásukat. "Mit kísértetek engem?" (Lk 20: 23) - kérdezte, és ezzel - bár nem kérték - jelt adott nékik: megmutatta, hogy ismeri titkos szándékukat. Még inkább összezavarodtak, amikor hozzátette: "Mutassatok nékem egy pénzt" (Lk 20:24). Odahoztak egyet, s Ő megkérdezte: "Kinek a képe és felirata van rajta? És felelvén, mondának: A császáré. " Jézus a pénzen levő feliratra mutatott, és így szólt: "Adjátok meg azért ami a császáré, a császárnak, és ami az Istené, az Istennek" (Lk 20:24-25).

A kémek azt várták, hogy Jézus közvetlenül - vagy így, vagy úgy - válaszol kérdésükre. Ha azt mondja: törvénytelen dolog adót fizetni a császárnak, feljelentették volna a római hatóságoknál, és letartóztatják lázadás szításáért. Ha kijelenti, hogy az adófizetés törvényes, elhatározták, hogy bevádolják a népnél, mert ellentmond Isten törvényének. Most zavarba jöttek, legyőzöttnek érezték magukat. Tervük szétzilálódott. Olyan sommás választ kaptak kérdésükre, amire nem volt mit mondaniuk.

Krisztus felelete nem kibúvó volt, hanem a kérdés elfogulatlan megválaszolása. Kezében tartotta a római érmét, melyre a császár nevét és képét nyomták, és kijelentette, hogy mivel a római hatalom védelme alatt élnek, kötelesek megadni ennek a hatalomnak a kért támogatást egészen addig, amíg az nem ütközik magasabb kötelezettségükkel. Az ország törvényeinek békeszeretően alá kell vetniük magukat, de elsődlegesen mindenkor Istenhez kell hűségesnek lenniük.

A Megváltó szavai "Adjátok meg [...] ami az Istené, az Istennek" (Lk 20:25) - súlyos dorgálást jelentettek az ármánykodó zsidóknak. Ha hűségesen teljesítették volna Isten iránti kötelességüket, nem váltak volna megtört, idegen hatalomnak alávetett nemzetté. Nem lengett volna római zászló Jeruzsálem felett, nem állt volna római őrszem kapujában, nem uralkodott volna római helytartó falai közt. A zsidó nemzet ekkor viselte Istentől való eltávolodásának büntetését.

Amikor a farizeusok meghallották Krisztus válaszát, "elcsodálkozának; és otthagyván őt, elmenének" (Mt 22: 22). Jézus megdorgálta képmutatásukat, elbizakodottságukat, de ugyanakkor egy nagy alapelvet is felállított, mely világosan meghatározza az ember kötelességét a polgári kormányzat, illetve Isten iránt. Sokak lelkében elcsitult egy nyugtalanító kérdés. 'Attól fogva a helyes elvhez tartották magukat. Bár sokan elégedetlenül távoztak, de látták, hogy a kérdés alapját képező elvet Krisztus világosan kifejtette. Csodálták éleslátását.

Alighogy elhallgattak a farizeusok, amikor a szadduceusok jöttek elő körmönfont kérdéseikkel. A két párt között kibékíthetetlen ellentét feszült. A farizeusok mereven ragaszkodtak a hagyományokhoz. Pontosan végrehajtották a külső ceremóniákat, szorgalmasan tisztálkodtak, böjtöltek, hosszan imádkoztak, hivalkodva alamizsnát osztogattak. Krisztus azonban kijelentette, hogy hiábavalóvá tették Isten törvényét, mivel emberek parancsolatait és tantételeit oktatták. Mint osztály, vakhitűek és képmutatóak voltak, de akadtak köztük őszintén kegyesek is, akik elfogadták Krisztus tanításait és tanítványaivá lettek. A szadduceusok elvetették a farizeusok hagyományait. Azt állították, hogy a Szentírás nagyobb részében hisznek, és életelvnek tekintik azt, de valójában szkeptikusok és materialisták voltak.

A szadduceusok tagadták az angyalok létezését, a halottak feltámadását, a jövendő élet tanítását a jutalmakkal és büntetésekkel együtt. Mindezekben a kérdésekben különböztek a farizeusoktól. A két párt közötti vita a feltámadás tárgyában csúcsosodott ki. A farizeusok szilárdan hittek a feltámadásban, de ezekben a jövendő állapotot illető vitákban elbizonytalanodtak. A halál számukra megmagyarázhatatlan rejtélynek számított. Képtelenek voltak megfelelni a szadduceusok érveire, s ez folytonos ingerültségre adott okot. A két párt közötti megbeszélések rendszerint mérges vitákba torkollottak, melyek nyomán messzebb kerültek egymástól, mint azelőtt.

Számbelileg a szadduceusok messze alulmaradtak ellenfeleiktől, nem tudtak olyan erős befolyást gyakorolni a köznépre. Számos gazdag ember akadt köztük, akik befolyásukat vagyonuk révén érvényesíthették. Soraikba tartozott a papok többsége, rendszerint közülük választották a főpapot. Ez viszont azzal a kifejezett kikötéssel járt, hogy nem hangoztathatják kétkedő álláspontjukat. A farizeusok száma és népszerűsége miatt a szadduceusoknak külsőleg titkolniuk kellett tantételeiket, amikor papi hivatalt töltöttek be, de a puszta tény, hogy ilyen tisztségre választhatók voltak, növelte tévedéseik befolyását.

A szadduceusok elvetették Jézus tanítását. Őt olyan lelkület hatotta át, melynek a megnyilvánulásait nem ismerték el. Istenre és az eljövendő életre vonatkozó tanításai ellenkeztek elméleteikkel. Hittek Istenben, mint az egyedüli embernél magasabb rendű lényben, de érvelésük szerint a mindent átfogó gondviselés és az isteni előrelátás megfosztaná az embert szabad erkölcsi tevékenységétől, és szolgai helyzetbe süllyesztené. Hitük szerint Isten az embert a teremtés után magára hagyta, magasabb befolyásoktól mentesen. Úgy tartották, hogy az ember szabadon irányítja életét, alakítja a világ eseményeit, sorsa a saját kezében van. Tagadták, hogy Isten Lelke emberi erőfeszítések vagy természeti eszközök által munkálkodna. Azt azonban vallották, hogy természetes képességeinek helyes kiaknázásával az ember felemelkedhet és megvilágosodhat, élete szigorú, önmegtagadó gyakorlatok által megtisztulhat.

2024. szeptember 28., szombat

Higgyetek az Ő prófétáinak - szeptember 28 - SZOMBAT - Lukács evangéliuma 16

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Lukács evangéliuma 16 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2016&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2016&version=NT-HU

A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

1.    Isten azt szeretné, ha ügyesen forgolódnánk művében. A hamis sáfárról szóló példázatában Jézus szomorúan megállapítja, hogy az ideiglenes földi dolgokban, a hamis dolgokban egyesek (és ezt a tanítványainak mondja) ügyesen forgolódnak, még ha azok nem is teljesen etikusak. Az Ő művében pedig az övéi hanyagul, ügyetlenül, lélek nélkül mozognak. Isten azt szeretné, ha ügyesen viselnénk magunkat és természetesen erkölcsileg kifogástalanul is.                   

2.    Isten kizárólagosságot vár.  Szerinte nem lehetünk hűségesek egyidőben két egymásnak ellentmondó elvhez vagy két olyan személyhez, akinek erkölcsi értékei egymással ellentétesek. Istennel is csak úgy tudunk együttműködni, ha értékeink és céljaink azonosak az Övéivel.        

3.    Isten ragaszkodik elveihez és következetes Önmagával szemben. Isten nem változtatja törvényét kénye-kedve szerint. Azok az elvek, amelyeket lefektetett, örökérévnyűek. Az emberek erről megfeledkeznek és megpróbálják megmásítani, saját vesztükre. Jézus egy példát hozott erre, a házastársi hűséget. Ha az emberek elfogadták volna, hogy ez örökérvényű, nem a váláson gondolkoztak volna, hanem a házasság megjavításán és karbantartásán.     

4.    Isten önzetlen és önzetlenséget vár el gyermekeitől. A válásról szóló tanácsát Jézus a kapzsiság összefüggésében mondta el, de erről szólt a hamis sáfár története is, és a gazdag emberről és Lázárról szóló példázat is. A gazdag az Istentől kapott javait önmagára pazarolta, és elnézte a szegény nélkülözőt az ő szenvedéseiben. A szegény ember a kutyától több együttérzést kapott, mint a gazdagtól. Ő is hamis sáfár volt, mert az Istentől kapott javait nem arra költötte, amire kellett volna.

5.    Isten azokat viszi be országába, akire mi nem is gondolnánk. A gazdag Ábrahám gyermekének tekintette magát, és arra gondolt, hogy földi dúskálása után majd az Ábrahám kebelén fog nyugodni. A történet meglepetése, hogy nem a gazdag nyugszik Ábrahám kebelén, hanem a szegény koldus. Isten meg akar óvni bennünket ettől a keserű csalódástól.          

6.    Ezen kívül még egy olyan Istent látunk:

a.    aki azt szeretné, hogy hűek legyünk a ránk bízott dolgokkal és a sajátunkkal is

b.    aki szeretné, hogy teljes szívünkkel Hozzá ragaszkodjunk

c.    aki ismeri a szíveket és tudja, hogy ki az igaz

d.    aki előtt utálatos lehet az, ami az emberek szemében kedves

e.    aki óv bennünket a pénzsóvárgástól

f.      aki igazságot tesz a kitaszítottaknak

g.    aki elegendő lehetőséget biztosít az embernek élete folyamán, hogy a jót választhassa

Ima éretted: Istenem, kérlek, segítsd meg az olvasót, hogy ügyesen és lelkesen forgolódjon művedben. Adjad, hogy ne az evilág dolgaiban legyen buzgó és lelkes, hanem a Veled való kapcsolatában és a Te szolgálatodban, Jézus nevében, Ámen

Olvasmány – E.G. White JÉZUS ÉLETE 65. fejezet

65. fejezet – A TEMPLOM ISMÉTELT MEGTISZTÍTÁSA (7. rész)

A hívőknek Krisztus az erős alap. Ezek azok, akik a Sziklára esnek, és szétzúzódnak. Ők képviselik a Krisztusba vetett hitet és alárendelődést. A Sziklára esni és szétzúzatni annyi, mint feladni önigazultságunkat, s egy gyermek alázatával járulni Krisztushoz, vétkeinket megbánva, úgy, hogy hiszünk megbocsátó szeretetében. Ugyancsak hit és engedelmesség által épülünk fel Krisztuson, mint fundamentumunkon.

Erre az élő kőre zsidók és pogányok egyaránt építhetnek. Ez az egyetlen alap, melyre biztosan építhetünk. Mindenki számára elég széles; elég erős, hogy elhordozza az egész világ súlyát, terhét. A Krisztussal, az élő kővel fenntartott kapcsolat által mindenki élő kővé válik, aki erre az alapra épít. Sokakat saját erőfeszítéseik faragnak, fényeznek, szépítenek, mégsem lehetnek "élő kövek", mert nincsenek összeköttetésben Krisztussal. E nélkül a kapcsolat nélkül senki sem tartatik meg. Ha Krisztus élete nincsen bennünk, nem állhatunk meg a kísértés viharaiban. Örök biztonságunk attól függ, erős alapra építkezünk-e. Ma tömegek építenek meg nem próbált alapra. Ha ömlik az eső, tombol a vihar, eljön az ár, házuk összeomlik, mert nem az örök Sziklára, a fő szegletkőre, Krisztus Jézusra alapozták.

"Akik engedetlenek lévén, megütköznek az igében" (1Pt 2:8), azoknak Krisztus a megütközés sziklája. Viszont "a kő, amelyet az építők megvetettek, az lett a szegeletnek fejévé" (1Pt 2:7). A megvetett kőhöz hasonlóan földi küldetése során Krisztusnak is mellőzést, visszaéléseket kellett elviselnie. "Utált és az emberektől elhagyott volt, fájdalmak férfia és betegség ismerője! [...] utált volt; és nem gondoltunk vele" (Ésa 53:3). Ám közeleg az idő, amikor megdicsőül. A halálból történt feltámadása "hatalmasan Isten Fiának" jelentette ki Őt (Róm 1:4). Második eljövetelekor ég és föld Uraként fog megnyilatkozni. Akik most meg akarták feszíteni, majd felismerik nagyságát. A megvetett kő a világegyetem előtt válik szegletkővé.

És "akire pedig ez esik reá, szétmorzsolja azt" (Mt 21:44). A nép, mely visszautasította Krisztust, hamarosan pusztulni látja városát, nemzetét. Dicsőségük elhalványul, szétszóródnak, mint szélben a por. Mi tette tönkre a zsidókat? A szikla, mely - ha ráépítettek volna - biztonságuk lett volna. Isten megvetett jósága, az elutasított kegyelem. Az ember szembehelyezkedik Istennel, és minden, ami üdvösségét szolgálná, pusztulását okozza. Minden halált hoz, amit Isten életre rendelt. A zsidók megfeszítették Krisztust - ezzel magukra vonták Jeruzsálem pusztulását is. A Kálvárián kiomlott vér reájuk nehezedett, és pusztulást hozott nekik ezen a világon és az eljövendőre nézve is. Az lesz a végső nagy nap, amikor az ítélet kitöltetik Isten kegyelmének visszautasítóira. Krisztus, a megütközés köve bosszúálló hegyként fog megjelenni nekik. Arcának dicsősége, ami élet az igazaknak, emésztő tűz lesz a gonoszoknak. Az elutasított szeretet, a megvetett kegyelem miatt a bűnös el fog pusztulni.

Jézus számos példázattal és sokszoros figyelmeztetésekkel mutatta meg, mi lesz az eredménye, ha a zsidók elutasítják Isten Fiát. Ezek a szavak minden korban mindenkihez szólnak, aki nem hajlandó Megmentőjének elfogadni Őt. Minden felhívás nekik szól. A megszentségtelenített templom, az engedetlen fiú, a hamis munkások, a lenéző építők minden bűnös életében megfelelőjükre találnak. Hacsak bűnbánatot nem tartanak, a megjövendölt sors megvalósul.

2024. szeptember 27., péntek

Higgyetek az Ő prófétáinak - szeptember 27 - PÉNTEK - Lukács evangéliuma 15

Itt találod az összes felolvasást: http://higgyetekazoprofetainak.blogspot.hu/

Te milyennek látod azt az Istent, Akit Lukács evangéliuma 15 bemutat?

A fejezetet itt olvashatod el a Bibliából:

Károli Gáspár fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2015&version=KAR

Új protestáns fordítás:

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luk%C3%A1cs%2015&version=NT-HU

A következő pontokban azt találod, ahogy a szerző meglátta Istent ebben a fejezetben. Kommentben leírhatod, hogy te milyen Istent fedeztél fel ebben a fejezetben. Ha e-mailben kaptad meg az olvasmányokat, akkor válaszlevélben írhatod meg gondolataidat vagy kommentet írhatsz ide: https://www.facebook.com/higgyetekazoprofetainak

1.    Istenhez vonzódnak a bűnösök. A keresztényekhez nem biztos, hogy vonzódnak, az egyházakhoz nem biztos. Vajon miért? A keresztények és az egyházak kárhoztatják a bűnösöket, Isten pedig szereti őket. Ha a keresztények Istent képviselik, vajon nem kellene hozzájuk is vonzódni a bűnösöknek? Vajon betöltik-e a keresztények és az egyházak a küldetésünket, míg nem vonzzák úgy a bűnösöket, mint Jézus?                   

2.    Isten örül egyetlen megtérő bűnösnek.  Mi akkor örülünk, ha sokan megkeresztelkednek. Az a nagy hír, ha százak vagy ezrek keresztelkednek meg. Isten viszont tud örülni és ünnepelni egynek is, mert akkor ő a legfontosabb.        

3.    Isten számára az elveszett a legfontosabb. A pásztornak az egy elveszett juh volt a legfontosabb. Egy időre csak rá koncentrál. Az asszonynak az egy elveszett pénzérme, az apának pedig a tékozló fia. Az otthon maradt fiú ezért meg is sértődött. Az apának ő is fontos, de amikor az elveszett hazajött, ő volt abban a pillanatban a legfontosabb.    

4.    Isten segít a hazatalálásban. Mindhárom példázat erről szól. Az elveszett juhot meg kellett keresni és haza kellett hozni. Az elgurult pénzérmét meg kellett találni. A tékozló fiú esetében úgy tűnik, hogy haza tudott jönni egyedül is. De csak első pillantásra van így. A Tékozló fiút az apa szeretet hozta haza. Az a szeretet, amelyet otthon megtapasztalt és amely elkísérte őt mindenhová, és amelyik hazavárta és visszafogadta. Bennünket is Isten szeretete vonzott Magához. Enélkül nem találtunk volna Hozzá.

5.    Isten karjaiban megnyugvás, megbékélés és új élet van. A Tékozló fiú számára a legjobb hely az apa karjaiban volt. Ez biztosította őt a megbocsátásról, a visszafogadásról, a helyreállításról. Amig nem vagyunk Isten ölelő karjaiban nem tudjuk, hogy milyen az. El sem tudjuk képzelni. Amikor ott vagyon, nem tudjuk szavakba foglalni, hogy milyen az. Elmesélni nem lehet, csak megtapasztalni           

6.    Ezen kívül még egy olyan Istent látunk:

a.    aki bűnösöket fogad Magához, közöttük engem is

b.    aki örül annak, ha visszatalálunk Hozzá

c.    aki addig keres bennünket, míg meg nem talál, és ha engedjük, haza is visz Magával

d.    aki ünnepséget szervez a mennyben egyetlen megtérő megünneplésére is

e.    aki akkor is velünk van, amikor mi nem vagyunk Vele

f.      akitől elszakadva minden csak tékozlás

g.    aki nem méltó voltunk vagy érdemeink alapján cselekszik velünk

h.    aki messziről észreveszi, ha felé közeledünk

i.       aki teljesjogú családtagként fogad vissza, bármilyen messze kóboroltunk el Tőle

j.       aki kérlel, hogy mi is bocsássunk meg a tékozlóknak

k.    aki fiának nevez akkor is, ha mindig Mellette maradtunk és akkor is, ha eltávolodtunk Tőle.

Ima éretted: Istenem, kérlek, segítsd meg az olvasót, hogy megengedje, hogy megtaláld őt! Adjad, hogy értékelje azt az ünneplést, amit az ő megtalálására szerveztél a mennyben, Jézus nevében, Ámen

Olvasmány – E.G. White JÉZUS ÉLETE 65. fejezet

65. fejezet – A TEMPLOM ISMÉTELT MEGTISZTÍTÁSA (6. rész)

A megvetett kő jövendölésének felidézésével Krisztus Izrael történetének egy valóságos eseményére utalt. Az eset az első templom építésével kapcsolatos. Különösen időszerű volt Krisztus első eljövetelekor, és különleges erővel kellett volna hatnia a zsidókra, de számunkra is tartogat tanulságot. Mikor Salamon templomát építették, az alapokhoz és a falakhoz szükséges hatalmas köveket már a bányában tökéletesen kifaragták, majd az építkezés helyszínére hozták. Szerszám nem érintette többé őket, a munkásoknak csak a helyükre kellett rakniuk a köveket. Hoztak az alapozáshoz egy követ, melynek rendellenes mérete és különleges alakja volt, a munkások nem találtak neki helyet, nem akarták elfogadni. Bosszantotta őket, hogy felhasználatlanul hever az útjukban. Hosszú ideig elvetett kő maradt. Ám amikor a munkások a sarkot akarták kialakítani, sokáig kerestek egy elég nagy méretű, erős, megfelelő alakú követ, mely elbírja a ránehezedő hatalmas súlyt. Ha megfontolatlanul választanak követ erre a fontos helyre, az egész épület biztonsága veszélybe került volna. Olyan követ kellett találniuk, mely ellenáll a napnak, a fagynak, a viharnak. Időközben több követ is kiválasztottak, de ezek a hatalmas súly nyomása alatt darabokra hullottak. Más kövek nem bírták ki a hirtelen légköri változások próbáját. Végül a figyelem a rég elvetett kőre terelődött. Kinn állt a szabadban napon és viharban, de a legkisebb repedés sem látszott rajta. Az építők megvizsgálták ezt a követ. Egy kivételével minden próbát elvégeztek. Ha kibírja az óriási nyomást, elhatározták, hogy ezt a követ választják. Elvégezték a próbát. A követ elfogadták, kijelölt helyére tették, s úgy találták, hogy pontosan odaillik. Prófétikus látomásban Ésaiás megértette, hogy ez a kő Krisztust jelképezi. Így szól:

"A seregek Urát: Őt szenteljétek meg, Őt _ féljétek, és Őt rettegjétek! És Ő néktek szenthely lészen; de megütközés, köve és botránkozás sziklája Izrael két házának, s tőr és háló Jeruzsálem lakosainak. És megütköznek köztük sokan, s elesnek és összetöretnek; tőrbe esnek és megfogatnak!" (Ésa 8:13-15). Ésaiás prófétai látomásban látja Krisztust az első adventkor, ahogy kiállja azokat a próbákat, kísértéseket, melyeknek alávetették a Salamon templomának fő szegletkövét, a jelképet. "Ezért így szól az Úr Isten: Ímé, Sionban egy követ tettem le, egy próbakövet, drága szegletkövet, erős alappal, aki benne hisz, az nem fut!" (Ésa 28:16).

Isten végtelen bölcsességgel választotta ki az alapkövet, s maga fektette azt le. Erős alapnak nevezi. Az egész világ ráhelyezheti terheit, bánatát, mindent elbír. Krisztus "próbakő". Sohasem okoz csalódást azoknak, akik bíznak Benne. Ő minden próbát kiállt. Elhordozta Ádám bűnének terhét, utódainak vétkét, és felettébb győztesként került ki a gonoszság erőivel vívott küzdelemből. Elhordozta a terhet, melyet a megtérő bűnösök Reá vetettek. Krisztusban enyhülést talál a vétkes szív. Ő az erős alap. Aki Reá támaszkodik, az tökéletes biztonságban nyugszik.

Ésaiás próféciájában Krisztus az erős alap, és egyben a botránkozás köve is. Péter apostol a Szentlélek ihletésére világosan megmutatja, kinek alapkő Krisztus, és kinek a megütközés sziklája:

"Mivelhogy ízleltétek, hogy jóságos az Úr. Akihez járulván, mint élő, az emberektől ugyan megvetett, de Istennél választott, becses kőhöz, ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá, szent papsággá, hogy lelki áldozatokkal áldozzatok, amelyek kedvesek Istennek a Jézus Krisztus által. Azért van meg az Írásban: Ímé szegeletkövet teszek Sionban, amely kiválasztott, becses; és aki hisz abban, meg nem szégyenül. Tisztesség azért néktek, akik hisztek; az engedetleneknek pedig: A kő, amelyet az építők megvetettek, az lett a szegeletnek fejévé, és megütközésnek kövévé s botránkozásnak sziklájává; akik engedetlenek lévén, megütköznek az igében" (1Pt 2:3-8).